16 stycznia 2012
Biuletyn Informacji Publicznej
obsługa
redakcja
do pobrania
prawo
szukaj
statystyki
rejestr zmian
administracja
herb Urząd Miejski w Lubniewicach
69-210 Lubniewice, ul. Jana Pawła II 51
tel. +48 0957557052, 957558180, fax +48 957558186, 957557599
e-mail: urzad@lubniewice.pl, http: www.lubniewice.pl
 
 

drukuj wyślij
 
2008-10-09
Informacja na temat: jakości wody, terminu zakończenia prac oraz planu prac

 

 

Informacja na temat: jakości wody, terminu zakończenia prac oraz planu prac. 

 

Informację przygotował – Jan Walczak sekretarz gminy

 

Zgodnie z zaleceniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sulęcinie pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej przystąpili do mających na celu doprowadzenie wody do odpowiedniej jakości. Ponieważ nie mieliśmy zlokalizowanego skażenia sieci podjęto działania na bardzo zakrojoną skalę. Czyszczeniem i dezynfekcją objęto wszystkie urządzenia technologiczne i całość sieci. Aby wyeliminować do minimum możliwości ponownego zanieczyszczenia podjęto także decyzję o natychmiastowym przełączeniu wszystkich odbiorców do nowo wybudowanej sieci przesyłowej. Zakres prac obejmuje wszystkie nieruchomości  podłączone dotychczas do rur azbestocementowych a więc mieszkańców ulic Osadników Wojskowych , Jana Pawła II, Ogrodowej, Słonecznej, Strzeleckiej. Zgłoszono także możliwość popełniania przestępstwa przez osoby posiadające zbiorniki bezodpływowe. Prokuratura wszczęła postępowanie przeciwko właścicielom dwóch nieruchomości. W tej chwili trwa kompleksowa kontrola wszystkich gospodarstw domowych, w których są wybudowane zbiorniki bezodpływowe. Woda w chwili obecnej jest czysta jednak ze względów profilaktycznych zdatna do spożycia po przegotowaniu. Zabrudzenie czy też występujące czasowe braki spowodowane są wykonywaniem nowych przyłączy do gospodarstw domowych. Stary wodociąg wykonany został w latach sześćdziesiątych z rur azbestocementowych. Przez lata w rurach odłożyła się duża ilość szlamu. Stary wodociąg wybudowany został w taki sposób, że wykonanie nowych przyłączy wymaga czasowej przerwy w dostawie wody. W czasie wznawiania dostaw wody dochodzi do wzruszenia osadów zalegających w rurach z dlatego woda nie jest klarowna. Dodatkową przyczyną złego stanu wody jest zła jakość przyłączy do odbiorców. Nowa sieć wybudowana została z rur PE – rur z tworzywa. Łącznie wymieniono w centrum miejscowości ok. 4 kilometry sieci wodociągowej  . Całkowity koszt wymiany i rozbudowy sieci wodociągowej wyniósł do tej pory ok. 3 miliony złotych.

 

Całość prac zgodnie z umowami zakończona zostanie do 10 października 2008 roku. Ostatnim elementem będzie płukanie całej sieci. Najpóźniej od poniedziałku sytuacja z wodą winna ulec stabilizacji.

 

Zakład Gospodarki Komunalnej od 1 stycznia 2004 samodzielnie administruje ujęciami wody i siecią wodociągową na terenie całej gminy. Podstawą zerwania umowy z WZUW był brak planu modernizacji sieci, brak inwestycji w infrastrukturę oraz pogarszający się stan techniczny urządzeń i obiektów. Stan techniczny przejętych obiektów, urządzeń i sieci był tragiczny. Natychmiast przyjęto plan modernizacji odnoszący się do wszystkich miejscowości. W trybie pilnym wykonano nowe sieci wodociągowe w Jarnatowie, Lubniewice Osiedle Suszyce, Trzcince, Świerczów, wymianę odcinków sieci w Gliśnie. Wykonano kapitalny remont ujęcia wody w Jarnatowie i podłączono wszystkie osiedla do ujęcia wody w Lubniewicach. Ponieważ największe wydatki związane są z przebudową ujęcia w Lubniewicach przygotowaliśmy projekt modernizacji ujęcia wody połączony z budową pompowni strefowej, magazynem wody (lokalizacja okolice Pani Mika)  i remontem ujęcia wody w Świerczowie(Świerczów ma stanowić awaryjne ujęcie wody dla miejscowości Lubniewice) całkowity koszt ca 10 mln. zł . Modernizacja ujęcia wody obejmuje wszystkie elementy od ujęcia, pomp, uzdatniania, magazynowania do przesyłu. Dodatkowa studnia umożliwi dostarczenie 72 m3 wody na godzinę. O dofinansowanie kosztów modernizacji wystąpiliśmy z wnioskiem do Marszałka jednak zapisy Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 nie przewidują wsparcia samorządów wykonujących inwestycje w zakresie poprawy jakości wody do picia. Logistycznie i dokumentacyjnie jesteśmy przygotowani do wykonania zadania jednak bez wsparcia finansowego z zewnątrz zadania nie będziemy mogli zrealizować samodzielnie. Burmistrz Lubniewic o trudnej sytuacji powiadomił  marszałka, wojewodę, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. MSWiA oraz posłów.

Planujemy rozpoczęcie o ile pojawią się środki z zewnątrz jeszcze w tym roku a zakończenie w roku 2010.

 

 
Data wytworzenia: 2008-10-09
Data udostępnienia: 2008-10-09
Ilość wyświetleń: 69
Rejestr zmian: zobacz
Sporządzone przez: Waldemar Gatzka
Zatwierdzone przez: Waldemar Gatzka
Opublikowane przez: Waldemar Gatzka
  Poprawny HTML 4.01 Transitional Poprawny arkusz CSS Poprawne kodowanie UTF-8
projekt i hosting: INTERmedi@