16 stycznia 2012
Biuletyn Informacji Publicznej
obsługa
redakcja
do pobrania
prawo
szukaj
statystyki
rejestr zmian
administracja
herb Urząd Miejski w Lubniewicach
69-210 Lubniewice, ul. Jana Pawła II 51
tel. +48 0957557052, 957558180, fax +48 957558186, 957557599
e-mail: urzad@lubniewice.pl, http: www.lubniewice.pl
 
 

drukuj wyślij
 
2008-04-29
Uchwała Nr XII/95/2008 Rady Miejskiej w Lubniewicach z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Gminy Lubniewice w ramach programu pomocy de minimis

 

 

 

Uchwała Nr XII/95/2008

Rady Miejskiej w Lubniewicach

z dnia 23 kwietnia 2008 r.

 

w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Gminy Lubniewice w ramach programu pomocy de minimis.

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001r. Nr 142 poz. 1591 ze zmianami) oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity Dz. U. z 2006r. Nr 121, poz. 844 ze zmianami)

uchwala, co następuje:

 

§1

1. Uchwała określa szczegółowe warunki udzielania pomocy de minimis, do której ma zastosowanie rozporządzenie Komisji Wspólnot Europejskich nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. Unii Europejskiej L 379/5 z 28 grudnia 2006r.).

2. Uchwały nie stosuje się do pomocy podmiotom wymienionym, w art. 1 ust. 1 od lit. a do lit. h wyżej wymienionego rozporządzenia.

 

§ 2

1. Podmiot prowadzący działalność gospodarczą może uzyskać pomoc de minimis, jeżeli wartość tej pomocy nie przekracza 200 000 EURO w dowolnie ustalonym okresie trzech lat budżetowych.

2. Podmiot prowadzący działalność w sektorze transportu drogowego może uzyskać pomoc de minimis, jeżeli wartość tej pomocy przez dowolny okres trzech lat budżetowych nie przekracza kwoty 100 000 EURO.

W przypadku, gdy łączna kwota pomocy przekracza tę wysokość, pomoc ta nie może być udzielona, nawet w odniesieniu do części pomocy, która nie przekracza tego pułapu.

 

§ 3

1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości grunty, budynki i budowle lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, którzy po wejściu w życie niniejszej uchwały zrealizują na terenie gminy nowe inwestycje polegające na uruchomieniu działalności gospodarczej, pod warunkiem utworzenia, co najmniej 5 nowych miejsc pracy.

2. Zwolnienie przysługuje na okres:

1)      1 roku – jeżeli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 5 miejsc pracy,

2)      2 lat – jeżeli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 15 miejsc pracy,

3)      3 lat – jeżeli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 25 miejsc pracy.

3. Warunkiem utworzenia nowych miejsc pracy jest przyrost netto miejsc pracy w danym przedsiębiorstwie, w przeliczeniu na osoby zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy, w porównaniu ze średnim zatrudnieniem z ostatnich pełnych 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym rozpoczęto realizację inwestycji.

4. Wyklucza się możliwość udzielania pomocy na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z inwestycjami odtworzeniowymi.

5. Pomoc na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją może być udzielana na miejsca pracy, które będą tworzone nie później niż w okresie 3 lat od dnia zakończenia inwestycji, z którą są związane.

6. Wkład własny przedsiębiorcy w kosztach zatrudnienia musi wynosić, co najmniej 25% i nie może zawierać środków uzyskanych w ramach pomocy publicznej.

7. Podatnik jest obowiązany do zachowania miejsc pracy w okresie co najmniej 2 lat po upływie okresu zwolnienia.

8. Zwolnienie przysługuje na wniosek podatnika, złożony nie później niż 3 miesiące od dnia, w którym podatnik nabył prawo do zwolnienia, po udokumentowaniu faktu rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz utworzenia odpowiedniej ilości miejsc pracy i dotyczy nieruchomości związanych z nową działalnością gospodarczą.

 

§ 4

1. Ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 może skorzystać również przedsiębiorca, który poszerza swoją działalność.

2. Zwolnienie od podatku obejmuje wówczas tylko nową inwestycję, tj. nowo nabyte grunty, nowo wybudowane budynki, budowle lub ich części przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej.

 

§ 5

1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości grunty, budynki i budowle lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej na gruntach zakupionych od gminy na okres określony w umowie nie dłuższy niż 3 lata.

2. Warunkiem uzyskania zwolnienia określonego w ust. 1 jest spełnienie kryteriów określonych w umowie kupna gruntów.

3. Do okresu zwolnienia wlicza się okres, za jaki podatnik miał umorzone zaległości podatkowe.

4. Zwolnienie przysługuje na wniosek podatnika, złożony nie później niż 3 miesiące po spełnieniu warunków określonych w umowie.

 

§ 6

1. Podatnik, któremu przysługuje zwolnienie od podatku od nieruchomości na zasadach określonych niniejszą uchwała zobowiązany jest złożyć w przedkładanej organowi podatkowemu deklaracji podatkowej, informację o prawie do jego zwolnienia.

2. Na początku każdego roku podatkowego, najpóźniej do 15 stycznia podatnik korzystający ze zwolnienia jest zobowiązany przedłożyć informacje dotyczące:

1)      poziomu zatrudnienia,

2)      kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników,

3)      wysokości otrzymanej pomocy de minimis w okresie obejmującym bieżący rok budżetowy oraz dwa poprzedzające go lata budżetowe.

 

§ 7

1. O każdej zmianie stanu zatrudnienia powodującej utratę prawa do zwolnienia od podatku od nieruchomości, podatnik jest zobowiązany powiadomić w formie pisemnej organ podatkowy w terminie 14 dni od daty jej zaistnienia.

2. Podatnik, o którym mowa w ust. 1 traci prawo do zwolnienia od pierwszego dnia miesiąca, w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.

3. W razie nie powiadomienia organu podatkowego o wystąpieniu okoliczności powodujących utratę zwolnienia, podatnik traci prawo do jakichkolwiek zwolnień udzielanych na podstawie niniejszej uchwały w okresie następnych 3 lat podatkowych.

4. Podatnik, który wprowadził w błąd organ podatkowy, co do spełnienia warunków, uprawniających do uzyskania zwolnienia, traci prawo do zwolnienia za cały okres, przez jaki korzystał ze zwolnienia i w okresie następnych 3 lat podatkowych.

5. Podatnicy, o których mowa w ust. 3 i ust. 4 są zobowiązani do zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami od zaległości podatkowych.

6. Przedsiębiorca, który zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej na trenie gminy Lubniewice w okresie wcześniejszym niż określony w § 3 i § 4, jest zobowiązany do zwrotu udzielonej pomocy, w kwocie, w jakiej została ona udzielona wraz z odsetkami.

 

§ 8

1. Wysokość udzielonego zwolnienia od podatku od nieruchomości nie może przekroczyć kwoty podatku od powierzchni gruntów, powierzchni użytkowej budynków lub ich części, od wartości budowli, związanych bezpośrednio z działalnością gospodarczą, za dany rok podatkowy.

 

§ 9

1. Zwolnienia, o których mowa w § 3, § 4, § 5 niniejszej uchwały nie dotyczą:

1)      podmiotów gospodarczych zalegających z zapłatą zobowiązań wobec budżetu Gminy Lubniewice,

2)      podmiotów powstałych w wyniku przekształceń prawnych lub majątkowych dotychczasowych podmiotów,

3)      przez przekształcenie majątkowe należy rozumieć każde przekształcenie dotyczące istniejącego przedsiębiorstwa bez istotnej zmiany przedmiotu lub rozmiaru jego działalności, jak np. wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki lub utworzenie jednoosobowej spółki kapitałowej,

4)      podmiotów, u których zatrudnienie lub wzrost zatrudnienia wynika z faktu zatrudnienia pracowników interwencyjnych lub bezrobotnych zatrudnionych do robót publicznych,

5)      podmiotów będących w trudnej sytuacji ekonomicznej spełniającej kryteria określone w przepisach prawa Unii Europejskiej lub znajdujących się w okresie restrukturyzacji przeprowadzonej z wykorzystaniem pomocy publicznej,

6)      podmiotów, którzy nie są podatnikami podatku od nieruchomości w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity – Dz. U. z 2006r. Nr 121 poz. 844).

 

§ 10

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Lubniewic.

 

§ 11

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego  i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2013r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Data wytworzenia: 2008-04-29
Data udostępnienia: 2008-04-29
Ilość wyświetleń: 37
Rejestr zmian: zobacz
Sporządzone przez: Waldemar Gatzka
Zatwierdzone przez: Waldemar Gatzka
Opublikowane przez: Waldemar Gatzka
  Poprawny HTML 4.01 Transitional Poprawny arkusz CSS Poprawne kodowanie UTF-8
projekt i hosting: INTERmedi@