16 stycznia 2012
Biuletyn Informacji Publicznej
obsługa
redakcja
do pobrania
prawo
szukaj
statystyki
rejestr zmian
administracja
herb Urząd Miejski w Lubniewicach
69-210 Lubniewice, ul. Jana Pawła II 51
tel. +48 0957557052, 957558180, fax +48 957558186, 957557599
e-mail: urzad@lubniewice.pl, http: www.lubniewice.pl
 
 

drukuj wyślij
 

2. Charakterystyka Gminy Lubniewice.

1.1. Ogólne informacje o gminie.

Obszar gminy Lubniewice rozciąga się między 52°08’10” a 15°33’33” długości geograficznej wschodniej. Administracyjnie gmina Lubniewice należy do województwa lubuskiego. Od północy i wschodu graniczy z gminami Deszczno i Bledzew, na południu i zachodzie z gminami Sulęcin i Krzeszyce. Obszar gminy ma kształt zbliżony do prostokąta usytuowanego w kierunku północ-południe. Rozciągłość ze wschodu na zachód wynosi 6,3 km, a jej powierzchnia 129,76 km2, w tym powierzchnia miasta 12 km2. Ogólna powierzchnia gminy z podziałem na poszczególne kategorie przedstawia tabela nr 1.

 

Tabela nr 1. Ogólna powierzchnia gminy na dzień 31 sierpnia 2006 roku z podziałem na poszczególne kategorie:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

Użytki rolne

Grunty zalesione i zadrzewione

Grunty pod wodami

Użytki kopalne

Tereny komunikacyjne

Tereny osiedlowe

Nieużytki

Pozostałe grunty

Razem

3058 ha

8843 ha

522 ha

3 ha

190 ha

53 ha

234 ha

73 ha

129,76 ha

co stanowi

co stanowi

co stanowi

co stanowi

co stanowi

co stanowi

co stanowi

co stanowi

 

23,57 %

68,15 %

4,02 %

 0,02 %

 1,47 %

 0,41 %

 1,80 %

 0,56 %

100,00 %

 

Gmina Lubniewice położona jest w powiecie sulęcińskim i należy do gmin miejsko-wiejskich. Siedzibą gminy jej miasto Lubniewice w skład, której wchodzą następujące miejscowości: Sobieraj, Osieczyce, Glisno, Jarnatów, Rogi oraz 3 miejscowości, które w momencie odzyskania praw miejskich przez Lubniewice w 1995 r., zostały włączone w obręb miasta jako osiedla: Świerczów, Trzcińce
i Suszyce (Górny Majątek). Największą jednostką osadniczą jest siedziba gminy.

Ludność gminy wynosi 3112 (dane uzyskane w Urzędzie Miejskim w Lubniewicach, wydział Ewidencji Ludności - stan na dzień 31.12.2005 r.), w tym:

·        w mieście 1977, na wsi 1135,

·        mężczyzn 1509 (w mieście 941, na wsi 568),

·        kobiet 1603 (w mieście 1036, na wsi 567),

·        ludność w wieku produkcyjnym 2071 (kobiet 1036, mężczyzn 1035),

·        ludność w wieku przedprodukcyjnym 617 (kobiet 309, mężczyzn 308),

·        ludność w wieku poprodukcyjnym 424 (kobiet 296, mężczyzn 128),

·        gmina Lubniewice pod względem liczby ludności należy do małych,

·        niskie zaludnienie 24 osoby/km2, (w mieście 169 osób/km2, na wsi 10 osób/km2), gdzie średnia województwa lubuskiego wynosi 72 osoby/km2.

Występują trendy i tendencje migracyjne ludności spoza gminy. Obciążenie demograficzne (stan na dzień 31.12.2005 r.) wynosi 50,3 % (określone odsetkiem ludności w wieku nieprodukcyjnym w stosunku do produkcyjnego).

Według danych zaczerpniętych z Księgi Ewidencji Gospodarczej w Urzędzie Miejskim w Lubniewicach na dzień 15 września 2006 roku w poszczególnych działach zarejestrowanych było 163 podmioty gospodarcze (66 – usługi, w tym 10 podmiotów świadczy usługi hotelarskie, 60 – handel i gastronomia, 12 – przemysł i budownictwo, 12 – rolnictwo, łowiectwo, leśnictwo i rybołówstwo, 10 – transport i łączność, 3 – handel zagraniczny).

Ogólna liczba bezrobotnych w gminie na dzień 30.04.2006 roku według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Sulęcinie – 267 (kobiet 106, mężczyzn 161). Z prawem do zasiłku – 62 osób (26 kobiet, 36 mężczyzn). Stopa bezrobocia w gminie Lubniewice kształtuje się na poziomie 12,9 %.

Dochody budżetu gminy na jednego mieszkańca w 2005 roku wyniosły 994,66 zł/mieszkańca.

Odległości siedziby gminy od:

- ośrodków regionalnych:

·        Gorzowa Wielkopolskiego

·        Zielonej Góry

38 km

107 km

- ośrodków obsługi ponadlokalnej:

·       Międzyrzecza

·       Sulęcina

·       Skwierzyny

·       Kostrzyna n/Odrą

·       Świecka

38 km

14 km

22 km

50 km

80 km

  - ośrodków ponadwojewódzkich:

·       Poznania

·       Szczecina

·       Berlina

130 km

118 km

163 km

W południowej części gminy występuje gęsta sieć hydrograficzna rzek, cieków i zbiorników wodnych: rzeka Lubniewka, jeziora Lubiąż, Krajnik, Lubniewsko, Miechowskie (Jarnatowskie). Obszar gminy Lubniewice charakteryzuje się wysoką lesistością – 66,45 % (województwo lubuskie 46 %).

Znaczna ilość gruntów komunalnych oraz duży udział gruntów Agencji Nieruchomości Rolnej zapewnia możliwość ich przeznaczenia na cele publiczne. Znaczne ograniczenia w zagospodarowaniu występują w obszarach:

·        we władaniu Lasów Państwowych,

·        rezerwatu jeziora „Janie”,

·        zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Uroczysko Lubniewsko”,

·        obszarach krajobrazu chronionego „J” (Lubniewice – Skwierzyna) i „K” (Ośno – Sulęcin),

·        strefy ochrony sanitarnej oczyszczalni ścieków w Lubniewicach (300 m),

·        korytarza technicznego wzdłuż gazociągu wysokoprężnego tranzytowego oraz korytarza linii energetycznej 110 kV.

Występują duże możliwości rozwoju turystyki:

·        świątecznej, weekendowej i wakacyjnej nad jeziorami i w ośrodkach wypoczynkowych,

·        wodnej, z wykorzystaniem jezior i rzeki Lubniewki,

·        rowerowej, w oparciu o ścieżki rowerowe,

·        pieszej, w oparciu o wyznaczone szlaki,

·        agroturystyki we wszystkich miejscowościach gminy.

Ponadto jest duże zainteresowanie działkami i nieruchomościami nadającymi się na cele letniskowe, budowę domów i zakładanie własnej działalności gospodarczej.

Występują ograniczenia w możliwości rozwoju rybactwa stawowego
w oparciu o istniejące i planowane obiekty i warunki fizjograficzne.

 

2.2 Walory rekreacyjne i turystyczne gminy Lubniewice

Pod względem turystyczno-krajoznawczym okolice Lubniewic należą do jednych z najciekawszych zakątków Ziemi Lubuskiej. Jest to największy i najbardziej rozwijający się ośrodek turystyczny w zachodniej Polsce. Istniejące kompleksy jezior i lasów, walory wypoczynkowe, bogata baza, łagodny mikroklimat z korzystnymi warunkami solarnymi uczyniły z Lubniewic piękną i bardzo popularną miejscowość letniskową, licznie odwiedzaną przez turystów krajowych i zagranicznych .

Lubniewice jak każda szanująca się miejscowość turystyczna czyni starania by wciąż poszerzać wachlarz ofert i propozycji dla turystów. Silna jest tu świadomość, że dzisiejszy turysta jest wymagający, aby sprostać jego oczekiwaniom nie wystarczy zaoferować lasy i czyste jeziora. W Lubniewicach zauważalny jest trend na dbanie o rozwój turystyki czynnej. Od roku 2004 w kalendarzu lubniewickich imprez znalazł się Międzynarodowy Amatorski Lubniewicki Triathlon. Każdego lata turyści i mieszkańcy Lubniewice biorą udział w Turnieju Plażowej Piłki Siatkowej, który ma kilka swoich edycji. Absolutnym novum jest coroczna organizacja w Lubniewicach „Spotkań Diabetologicznych”. Spotkania są organizowane z myślą o ludziach chorych na cukrzycę, uznaną za chorobę cywilizacyjną. W ramach spotkań można wziąć udział w bezpłatnych badaniach lekarskich, zapoznać się z nowościami w dziedzinie profilaktyki i leczenia cukrzycy oraz zwyczajnie podzielić się doświadczeniami i spostrzeżeniami z innymi chorymi jak również z personelem medycznym.

Tradycyjnie coroczną imprezą są „Dni Lubniewic” organizowane w końcu lipca. Organizatorzy starają się by każdego roku impreza miała trochę inny charakter. Do roku 2004 były one organizowane w lubniewickim rynku, jednak szybko okazało się, że jest on za mały. Do realizacji dużych imprez masowych przystosowano ulicę Zamkową, która na ten czas zamienia się w pasaż pełen punktów gastronomicznych, straganów, stoisk i przede wszystkim turystów. Cykliczną imprezą jest również „Noc Świętojańska”. Zazwyczaj otwiera ona sezon turystyczny, towarzyszą jej występy zespołów muzycznych przedstawienia nawiązujące do nocy sobótkowej i zazwyczaj zabawa muzyczna.

Poza tym każdego roku odbywają się imprezy i uroczystości, które nie są wpisane do kalendarza imprez jednak przyciągają miłośników tańca i zabawy.

Niewątpliwie głównym atutem Lubniewic są jeziora, nad którymi znajdują się zadbane plaże oraz strzeżone kąpieliska dla dzieci i dorosłych. W okresie lata czynne są wypożyczalnie sprzętu wodnego – kajaki, rowery wodne, łodzie wiosłowe, żaglówki. Można tu uprawiać żeglarstwo, pływanie a nawet surfing i windsurfing.

Na płynącej przez gminę rzece Lubniewce można organizować spływ kajakowy, który ze względu na liczne przeszkody należy do trudnych, ale cechuje się bardzo dużą atrakcyjnością.

Oprócz sportów wodnych można również uprawiać biegi w terenie, tenis ziemny, mini golf a w zimie biegi narciarskie i łyżwiarstwo. Natomiast w nowoczesnej hali sportowej koszykówkę, piłkę ręczną i nożną, siatkówkę, badminton, tenis stołowy, bilard, wspinaczkę, dla siłaczy dostępna jest siłownia. Jedną z większych atrakcji są Ośrodki Jeździeckie Rekreacji Konnej, których na terenie gminy są cztery. Oferta jest wszechstronna: można uczyć się jazdy konnej pod kierunkiem instruktorów, można uczestniczyć we wspólnych krótkich wycieczkach w siodle, można zapisać się na dłuższy rajd. Dla wygodnych pozostają przejażdżki bryczkami latem i saniami zimą. W końcu października i na początku listopada organizowane są polowania na lisa, czyli tzw. Hubertusy.

Wokół jezior znajdują się leśne pola biwakowe oraz doskonałe miejsca na zorganizowanie obozowiska. Lubniewickie jeziora to raj dla wędkarzy, którzy wyławiają stąd największe i najciekawsze okazy, m.in. sandacze, szczupaki, okonie, płocie, sumy, węgorze, liny, karpie, leszcze, amury i tołpygi białe. Dowodem coraz lepszego stanu ilościowego ryb są organizowane zawody wędkarskie. Cykliczną imprezą są otwarte zawody o Puchar Burmistrza Lubniewic. W okresie jesieni magnesem przyciągającym ludzi, szczególnie z głębi kraju są grzyby, obficie rosnące w tutejszych lasach (kurki, prawdziwki, maślaki, podgrzybki, kozaki) oraz owoce lasu (borówki, jeżyny, jagody). Wypoczywający mogą korzystać z licznych wycieczek po najbliższej okolicy wytyczonymi szlakami turystycznymi pieszymi i rowerowymi, jak również po całej Ziemi Lubuskiej. Ze względu na bliskość przejść granicznych mogą też urządzać wycieczki do Frankfurtu i Berlina.

W obrębie gminy Lubniewice wydzielonych jest sześć obwodów łowieckich, w których prowadzone są polowania dewizowe. Na tych, których pasją jest natura czeka 51,85 ha rezerwatu błotnego „Janie” oraz 1406,46 ha zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Uroczysko Lubniewsko”. Można tu spotkać rzadkie okazy flory i fauny, oraz niespotykane pofałdowania terenowe z licznymi jarami i strumieniami. Piękne, malownicze widoki tego regionu, szczególnie w okresie lata i złotej jesieni, można obserwować z kilku punktów widokowych.

Okolice Lubniewic, ze względu na charakterystyczne ukształtowanie i rzeźbę terenu doskonale nadają się do uprawiania różnych form biegów terenowych. Od lat odbywają się tu ważne imprezy biegaczy przełajowych i biegających na orientację. W 1992 roku odbyły się tutaj Mistrzostwa Polski, a rok później Grand Prix Polonia-93. Ranga tych imprez świadczy o bardzo dużej atrakcyjności terenów Lubniewic oraz istniejącej bazie potrzebnej do zorganizowania tej rangi imprez. Ponadto tereny te posiadają opracowane mapy z kierunkami tras biegowych, które w przyszłości mogą służyć do szkolenia młodych adeptów biegania na orientację. Wszyscy amatorzy biegania mogą korzystać ze ścieżek biegowych wytyczonych przy jeziorze Lubiąż lub biegać drogami leśnymi w otoczeniu przyrody i ciszy.

Ponadto działalność rekreacyjna i wypoczynkowa prowadzona jest w obiektach pałacowych w Rogach i Gliśnie. Ośrodek w Rogach jest miejscem szkoleń dla administracji państwowej i samorządowej, dla firm i organizacji społecznych.

Gmina Lubniewice jest laureatem wielu krajowych konkursów w tym na Mistrza Gospodarności na najbardziej ekologiczną miejscowość w kraju za 1994 rok. Gmina za swoje walory turystyczne, ciekawą ofertę wypoczynkową oraz niekonwencjonalne formy ich promocji została zakwalifikowana do 1 ligi najprężniejszych w kraju i walczy o palmę pierwszeństwa w tym konkursie. Zwycięzca w Rankingu Gmin Turystycznych „Gazety Lubuskiej” w 1998 roku. W 2002 roku w rankingu „Złota Setka Samorządów” dla najbardziej aktywnych i najwięcej inwestujących gmin w Polsce wg tygodnika „Wprost” Lubniewice uplasowały się na 16 miejscu. W 2006 roku Gmina Lubniewice zajęła 10 miejsce w rankingu inwestycyjnym Miesięcznika Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Dzięki wspólnym działaniom wydłuża się sezon turystyczny, który trwa od maja do listopada. W miesiącach zimowych Lubniewice są licznie odwiedzane szczególnie w okresie ferii zimowych i dni wolnych od pracy.

 

Szlaki turystyczne

Obszar gminy Lubniewice nadaje się do różnych form zwiedzania, od turystyki pieszej, rowerowej, wodnej aż po turystykę samochodową. W przewodnikach turystycznych opisane są oznaczone szlaki turystyczne prowadzące przez Lubniewice i tereny przyległe.

Piesze:

  • szlak niebieski wojewódzki: Równo - Barlinek - Lubociesz - Santoczno - Santok - Skwierzyna - Bledzew - Lubniewice, o łącznej długości 107,6 km,
  • szlak czerwony gminny: Lubniewice - wzdłuż pn. brzegu jez. Lubiąż - Os. Trzcińce - jez. Krzywe - jez. Potomsko - wzdłuż pd. brzegu jez. Lubiąż - Lubniewice, o łącznej długości 12,2 km,
  • szlak zielony gminny: Lubniewice - leśniczówka Lubniewice - jez. Janie - leśniczówka Jeziora - Lubniewice, o długości 11,9 km,
  • szlak żółty gminny: Lubniewice - Suszyce - jez. Krajnik - Lubniewice, o długości 4,8 km,
  • szlak niebieski gminny: Lubniewice - jez. Lubniewsko - grodzisko Glisno - Żubrów, o długości 11,6 km, jest niejako przedłużeniem szlaku niebieskiego wojewódzkiego.

Wodny:

  • spływ kajakowy rzeką Lubniewką - trasa wiedzie od jez. Krajnik przez rezerwat florystyczny „Janie im. Włodzimierza Korsaka”, miejscowość Rudnica do Kołczyna, gdzie uchodzi do kanału Bema. Długość trasy wynosi 27,0 km.

Rowerowy:

  • szlak K-4, długości 53 km. Jedyny wyznaczony w przewodnikach, prowadzi przez: Gorzów Wlkp., - Zieleniec - Wałdowice (19 km) - Lubniewice (29,0 km) - Osiecko - Sokola Dąbrowa - Bledzew (42 km) - Zemsko - Stary Dworek - Skwierzyna (53,0 km).

Przez Lubniewice prowadzi Europejski Szlak Rowerowy R-1. Cały szlak wiedzie z Boulogne nad Kanałem La Manche we Francji, przez Holandię, Belgię, Niemcy, Polskę i dalej do Kaliningradu, Sankt Petersburg i Moskwę. Na Ziemi Lubuskiej szlak ten prowadzi przez miejscowości: Kostrzyn - Górzyca - Laski Lubuskie - Radów - Siewno - Ośno Lubuskie - Lubień - Brzeźno - Miechów -Jarnatów - Lubniewice - Osiecko - Sokola Dąbrowa - Nowa Wieś - Międzyrzecz - itd.

Samochodowy:

  • szlak samochodowy M-2, długości 93 km, który jest niejako przedłużeniem szlaku rowerowego K-4: od Skwierzyny - Murzynowo - Stare Polichno - Santok - Gralewo - Janczewo - Wawrów - Gorzów Wlkp.


cd -> str 3

 
Data wytworzenia: 2007-03-16
Data udostępnienia: 2007-03-16
Ilość wyświetleń: 149
Rejestr zmian: zobacz
Sporządzone przez: Administrator
Opublikowane przez: Waldemar Gatzka

początek    <<    [ strona: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | z 11 ]    >>    koniec
  Poprawny HTML 4.01 Transitional Poprawny arkusz CSS Poprawne kodowanie UTF-8
projekt i hosting: INTERmedi@