16 stycznia 2012
Biuletyn Informacji Publicznej
obsługa
redakcja
do pobrania
prawo
szukaj
statystyki
rejestr zmian
administracja
herb Urząd Miejski w Lubniewicach
69-210 Lubniewice, ul. Jana Pawła II 51
tel. +48 0957557052, 957558180, fax +48 957558186, 957557599
e-mail: urzad@lubniewice.pl, http: www.lubniewice.pl
 
 

drukuj wyślij
 

Gleby

Na obszarze gminy Lubniewice zaobserwować można strefowy układ gleb związanych z poszczególnymi jednostkami geomorfologicznymi. Skałą macierzystą są głównie luźne piaski, lokalnych zwydmień terenu i starych tereas rzecznych, pisków naglinowych, glin zwałowych i torfy.

Bardzo wyraźny związek zachodzi między występowaniem glin morenowych a glebami bielicowymi lekkimi i średnimi, wytworzonymi z glin zwałowych oraz piasków naglinnych. Związek ten uwidacznia się także między występowaniem gleb bielicowych napiaskowych, a piaskami teras rzecznych i rozległych pól wydmowych. Te dwa rodzaje gleb przeważają na terenie gminy. W obrębie dolin, rynien polodowcowych oraz na obszarach nisko rynien polodowcowych oraz na obszarach nisko położonych poza dolinami rozwinęły się gleby wapienne. Rozprzestrzenianie się gleb bagiennych jest wiernym odbiciem układu sieci dolinnej.

Na terenie gminy można wyróżnić gleby strefy północnej i południowej. Zróżnicowanie w strefie południowej wprowadza polodowcowa rynna jezior Lubiąż – Lubniewsko przedzielająca Pagórki Jarnatowskie od Gliśnieńskich. Powyższy podział na poszczególne strefy uzależnia nie tyle typ gleby, co podłoże na którym gleby powstały.

Strefa północna charakteryzuje się dominacją gleb bielicowych wytworzonych na piaskach luźnych lokalnych zwydmień terenu i piaskach starych teras rzecznych. Są to gleby mało próchnicze o niskiej zawartości mineralnych składników odżywczych, silnie zakwaszone i zaliczone do klasy IV, V i Vi. Nadają się głównie pod uprawy leśne, co w znacznym stopni powstrzymuje działalność erozyjną. W północnych obszarach można wyróżnić gleby bielicowe leśne i rolne oraz torfy w dolinie Lubniewki, okolicach Rogów, zagłębiach bezodpływowych oraz rynien jezior Lubiąż – Lubniewsko – Krajnik. Gleby torfowe posiadają skład botaniczny torfu trzcinowego i trzcinowo – turzycowego oraz strukturę włóknisto – gąbczastą. Gleby południowo wschodniej części gminy usytuowane na wysoczyźnie morenowej powstały na podłożu glin morenowych i piasków naglinowych. Są to gleby bielicowe leśne i rolne o wartości III i IV klasy bonitacyjnej. Są to bielicowe leśne i rolne o wartości III i IV klasy bonitacyjnej.

Glebowym wyznacznikiem produkcji są kompleksy rolne:

· Kompleks pszenny dobry występujący na glebach bielicowych wytworzonych
z glin morenowych. Są to gleby słabo wyługowane. Występują na południe
od Jarnatowa i na północny – zachód od jeziora Lubniewsko, w obrębie gospodarstwa Suszyce, na wschód i południe od Glisna oraz w obrębie Trzciniec. Zaliczamy go do III a i III b klasy bonitacyjnej.

  • Kompleks pszenny wadliwy obejmuje typy gleb w klasie III b, IV a i IV b narażonych na przesuszenie. Zasadniczo występuje w obrębie kompleksu poprzedniego.
  • Kompleks żytni (żytnio-ziemniaczany) bardzo dobry, zwany często kompleksem pszenno-żytnim. Występuje na glebach lżejszych, wytworzonych na piaskach gliniastych. Obejmuje południowe rejony gminy, oraz Jarnatów i Trzcince. Występuje w klasie III a, III b i IV a.
  • Kompleks żytni (żytnio-ziemniaczany) dobry, powiązany z glebami wykształconymi na piaskach gliniastych. Występuje w klasie bonitacyjnej III b, IV a i IV b. Obejmuje obszar wysoczyzny.
  • Kompleks żytni (żytnio-ziemniaczany) słaby, IV b i V klasa bonitacyjna. Występuje na bielicach lekkich naglinowych i napiaskowych. Występuje
    w dolinach rzek i rynien.
  • Kompleks żytni (żytnio-łubinowy) bardzo słaby. Są to gleby bielicowe lekkie powstałe na piaskach luźnych. Występują w V i VI klasie bonitacyjnej. Są to obszary, na których występują kompleksy leśne północnej i północno wschodniej części gminy.
  • Kompleks zbożowo-pastewny. Są to gleby narażone na nadmierne uwilgotnienie, należy do kolas bonitacyjnych III b, IV a i IV b. Obejmuje torfy występujące
    w dolinach rzek i rynien oraz w zagłębieniach bezodpływowych.

Rolnictwo

Większość gleb gminy Lubniewice należy do gleb słabych, które powstały na glebach poleśnych. Udział poszczególnych gruntów w klasach bonitacyjnych obrazuje tabela nr 3. (wykaz gruntów rolnych Gminy Lubniewice w poszczególnych klasach bonitacyjnych na dzień 01.01,2001r. (dane U.G. Lubniewice)).

Tabela nr 4. Udział poszczególnych gruntów w klasach bonitacyjnych

PrzeznaczenieGruntów

Ogólna pow.

Klasy bonitacyjne

I

II

III a

III b

IV a

IV b

V

VI

VI z

w hektarach

grunty orne

2632

-

7

157

272

732

630

663

171

sady

3

-

-

-

-

1

1

1

-

łąki

187

-

1

11

86

69

20

pastwiska

95

-

-

4

21

48

22

razem

2917

-

8

172

272

840

631

781

213

Źródło: Opracowano własne na podstawie danych uzyskanych w Urzędzie Gminy

Analizując powyższe zestawienie widać, że w gminie grunty klasy I nie występują, a klasy II stanowią bardzo znikomy procent.

Na ogólną powierzchnię zajęta przez użytki rolne składają się:

-       grunty klasy    II          0,24%

-       grunty klasy    III       14,71%

-       grunty klasy    IV       46,69 %

-       grunty klasy    V         22,73 %

-       grunty klasy    IV         5,85 %

-       łąki                              6,38 %

-       pastwiska                   3,30 %

-       sady                            0,10 %

W gminie występują trzy formy własności gruntów: prywatna, komunalna i państwowa, przy czym przeważa sektor państwowy. Jeżeli chodzi o użytki rolne to do sektora prywatnego należy 715 ha (24,49 % użytków rolnych), komunalnego 242 ha (8,29 %) i państwowego - AWRSP 1.963 (67,23 %).

Sposób rolniczego zagospodarowania gleb warunkuje jakość gleb. Ponieważ w gminie Lubniewice przeważają gleby średnie (klasy IV) i słabe (klasy V i VI), stąd dominuje rolnicze i leśne zagospodarowanie gruntów. Bardzo słabo natomiast rozwinięte jest ogrodnictwo i sadownictwo, które ze względu na charakter i potrzeby gminy powinny być podstawowymi. Istnieją tylko trzy sady o łącznej powierzchni 3 ha, nasadzone jabłoniami. W produkcji ogrodniczej dominują gruntowe uprawy warzyw dla zaspokojenia miejscowych potrzeb, oraz nieliczne uprawy foliowe. Natomiast nie występują uprawy pod szkłem.


cd -> str 6
 
Data wytworzenia: 2007-03-21
Data udostępnienia: 2007-03-21
Ilość wyświetleń: 188
Rejestr zmian: zobacz
Sporządzone przez: Administrator
Opublikowane przez: Waldemar Gatzka

początek    <<    [ strona: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | z 10 ]    >>    koniec
  Poprawny HTML 4.01 Transitional Poprawny arkusz CSS Poprawne kodowanie UTF-8
projekt i hosting: INTERmedi@